Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Co to jest HSDPA?


HSDPA czyli High-Speed Downlink Packet Access, jest to nowy protokół telefonii komórkowej umożliwiający transmisję danych. Jest znany jako technologia 3.5G (G oznacza generację). Zasadniczo, standard zapewni prędkość pobierania dancyh na telefon komórkowy równoważą do ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) które mamy często w domach, usuwając wszelkie ograniczenia dotyczące korzystania z telefonu komórkowe przez wolne łącze. Jest to następca technologii W-CDMA, lub Wideband Code Division Multiple Access znanego jako technologia 3G. HSDPA zwiększa szybkość transferu danych co najmniej pięć razy w stosunku do W-CDMA. HSDPA można osiągnąć teoretycznie transmisję danych z prędkością 8-10 Mb / s (megabitów na sekundę). Dzięi HSDPA przesyłane mogą być dowolne dane to największe korzyści odniosą aplikacje o wysokich wymaganiach transferu danych, w szczególności używające strumieniowene wideo i muzykę.

HSDPA to ulepszona wersja W-CDMA przy użyciu różnych technik modulacji i kodowania. Tworzy nowy kanał w W-CDMA nazwie HS-DSCH lub High Speed Downlink. Ten kanał wykorzystuje się inaczej niż w przypadku innych kanałów i pozwala na pobieranie danych z większą prędkością. Ważne jest, aby pamiętać, że kanał jest używany tylko do pobierania danych. Oznacza to, że dane są przesyłane od źródła do telefonu. Nie jest możliwe, aby przesłać dane z telefonu do źródła przy użyciu HSDPA. Kanał jest dzielony między wszystkich użytkowników/aplikacje na telefoni, co pozwala wybrać sygnały radiowe, które mają być wykorzystywane najskuteczniej dla najszybszego pobierania.

Powszechna dostępność HSDPA wymaga czesu i na dzień dzisiejszy nie została osiągnięta. Większość krajów nie posiada szerokiej sieci 3G na całym terytorium kraju. Wielu dostawców usług telefonii komórkowej pracuje intensywnie, żeby wdrożyć sieci 3G, które mogą być uaktualnione do 3.5G, gdy popyt na rynku na tego typu usługi pojawi się. Istnieją wcześniejsze wdrożeia tej usługi z prędkością znacznie niższa niż teoretycznie możliwa. Wczesne wdrożenia osiągają prędkość 1,8 Mb / s, a nowesze do 3.6Mbps.

Długoterminowy sukces HSDPA jest niepewny, ponieważ nie jest ona jedyną technologią alternatywmą dla wysokich prędkości transmisji danych. Standardy takie jak CDMA2000 1xEV-DO i WiMax są potencjalnymi konkurentami w szybkiej transmisji danych. Ponieważ HSDPA jest rozszerzeniem W-CDMA, to jest mało prawdopodobne, aby odniesło sukces w miejscach, gdzie W-CDMA nie zostało spopularyzowane. W związku z tym ewentualny sukces HSDPA 3.5G jako standardu najpierw zależy od wprowadzenia W-CDMA 3G jako standardu.