Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Co to jest MAC?


Każda karta, jak i każde urządzenie sieciowe ma swój nie powtarzający się numer MAC.
Adres MAC jest unikatowy dla każdego urządzenia sieciowego. Posiada długość 48 bitów. Pierwsze 24 bity identyfikują producenta - jest to tzw. OUI (Organizational Unique Identifier) Pozostałe 24 bity tworzą numer seryjny interfejsu. Adres MAC na urządzeniach przedstawiany jest w formie 12 cyfr szesnastkowych. Bazując na unikalności numer MAC (żadne dwa urządzenia sieciowe nie mogą mieć takiego samego identyfikatora) możemy zwiększyć bezpieczeństwo naszej sieci bezprzewodowej. W każdym Access Poincie można zdefiniować listę adresów MAC, które mogą się połączyć z daną siecią. Zabezpieczenie sieci polega na wpisaniu do oprogramowania AP wszystkich unikalnych adresów MAC kart sieciowych klientów, którzy będą się chcieli z nim połączyć. Następnie przy próbie połączenia się stacji klienckiej z Acces Pointem sprawdza on czy w jego tablicy dozwolonych adresów MAC znajduje się MAC karty sieciowej tego klienta. Jeśli adresu nie ma połączenie zostaje odrzucone.
Fizycznie unikatowy numeru karty sieciowej jest na stałe przypisany konkretnego urządzenia i nie można zmienić. Istnieje jednak sposób programowej jego modyfikacji. Haker chcący włamać się do sieci na pewno poradzi sobie z tym zabezpieczeniem jeśli tylko uda mu się zdobyć adres MAC, który ma zezwolenie na połączenie z danym AP. Podobnie jak ukrywanie SSID, filtrowanie adresów MAC może być jedynie dodatkowym zabezpieczeniem naszej sieci, ale na pewno nie jedynym.
Zaletą filtrowania jest zwiększenie bezpieczeństwa sieci przy jednoczesnym uniknięciu spowolnienie transmisji danych. Dużą wadą jest konieczność wpisywania każdego adresu MAC z osobna, co przy dużej sieci lub dynamicznym dostępnie do sieci np. poprzez kupony zdrapki może stać się bardzo uciążliwe lub nawet niemożliwe do zrealizowania.