Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Co to jest SSID?


Identyfikator SSID (Service Set Identifier) to unikatowy ciąg alfanumeryczny (od 1 do 32 bajtów) pozwalający identyfikować daną sieć beprzewodową oraz informujący o nazwie tejże sieci. Identyfikator taki wpisywany jest do punktu dostępowego i jest przez niego rozgłaszany. Odpowiednio wykorzystany identyfikator SSID może pełnić funkcję hasła dostępu do sieci radiowej. Aby połączenie z siecią WLAN mogło dojść do skutku, klient musi wpisać w odpowiednie miejsce bądź wskazać (np. wybierając z listy) identyfikator sieci, z którą chce się połączyć. Część AP posiada funkcję Hide SSID ukrywającą ten identyfikator. Domyślnie jest on rozgłaszany publicznie (dołączany do każdej ramki) gdyż został zaprojektowany aby zarządzać logiczną strukturą sieci a nie pełnić funkcję hasła. Jeśli sieć ma wyłączne rozgłaszanie SSID nie jest widoczna na liście sieci, z którymi może się połączyć klient. Urządzenia pracujące w tej samej sieci muszą mieć ustawiony taki sam identyfikator więc jeśli zdecydujemy się na jego ukrywanie konieczne jest przekazanie go wszystkim klientom innymi dogami.
Opcja ukrywania identyfikatora SSID nie zapewnia jego całkowitej poufności. Ramki odpowiednio spreparowane przez hakera zmuszą znajdujący się w pobliżu punkt dostępowy do odpowiedzenia na nie i ujawnienie istnienia sieci. Generowanie ramek o określonych bitach wymaga zarówno sporej wiedzy jak i specjalnego sprzętu. Powoduje to, że ukrywanie SSID można potraktować jako pierwsze zabezpieczenie odstraszające mniej natrętnych intruzów.