Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Co to jest VPN?


Strona przedstawia rozwiązanie to VPN (Virtual Private Network) czyli wirtualna sieć prywatna. Rozwiązanie to pozwala używać publicznej infrastruktury jaką jest np. Internet do stworzenia wewnętrznych połączeń między klientami korzystającymi z tej infrastruktury. Jest to mechanizm pierwotnie stosowany w sieciach typu Ethernet. Został on zaadoptowany na potrzeby WLAN. Sieci 802.11 korzystają ze wspólnej infrastruktury – powietrza, a przesyłana dane mogą zostać podsłuchane. Dlatego też mechanizm VPN idealnie nadaje się do sieci bezprzewodowych. Szczególnie korzystne jest zastosowanie tego mechanizmu do połączeń punk – punkt. W porównaniu do standardu 802.11i nie wymaga on serwera uwierzytelniającego co znacznie zmniejsza koszty oraz ułatwia implementację. Słowo wirtualna w nazwie systemu informuje o możliwości istnienia dwóch rozłącznych sieci w jednym segmencie (oparte na jednej infrastrukturze).
Protokołem najbardziej popularnym i cenionym z protokołów VPN jest Spiec. Stanowi o szkielet otwartych standardów, służących do budowania wirtualnych sieci prywatnych w oparciu o protokół IP. Może być zaimplementowany w dowolnym urządzeniu wykorzystującym IP.
Inne popularne protokoły to PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol) stworzony i rozwijany przez Microsoft, GRE ( Generic Routing Encapsulation) firmy Cisco oraz wspólne dzieło wspomnianych już dwóch firm oraz 3COM L2TP (Layer 2 Forwarding Protocol) – protokół mający zastąpić PPTP.
Podsumowując, mechanizm VPN jest niezależny sprzętowo, można wykorzystać go w różnych rodzajach sieci bezprzewodowych również w 802.15 i 802.16. Skorzystanie ze standardu VPN może być traktowane jako alternatywa dla 802.11i lub stanowić część dobrze przemyślane strategii zabezpieczeń.