Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Co to jest Biznes Plan?


Biznes plan to dokument stosowany do szczegółowego przedstawienia planu działania nowo powstającej lub istniejącej już firmy. Dokument ten jest używany do opisywania celów biznesowych i strategii, jak również może przedstawiać plan finansowania i plany marketingowe. Zasadniczo biznes plan zawiera szczegółowe informacje o tym, dokąd dana firma zmierza i jak zamierza osiągnąć swoje założenia i plany. Wielu ekspertów uważa, że taki plan ma istotne znaczenie dla sukcesu firmy.

Często zdarza się, że biznes plan jest potrzebny, gdy firma stara się pozyskać pożyczkę lub kapitał inwestycyjny. Inwestorzy i instytucje finansujące muszą wiedzieć, co firma chce osiągnąć, a także poznać konkretne kroki i plany, które ma zamiar podjąć w celu osiągnięcia wyznaczonych celów. Biznes plan jest pomocny w określeniu prawdopodobieństwa, czy firma może odnieść sukces, głównie na podstawie informacji dostarczonych przez właściciela lub właścicieli. Spółki poparte dobrze przygotowanym biznes planem mają większe szanse na uzyskanie finansowania i generują mniejsze ryzyko inwestycyjne niż firmy, które przedstawiają słabo opracowany lub niekompletny biznes plan.

Biznes plan jest nie tylko użyteczny dla uzyskania finansowania. Dokładnie przygotowany i przemyślany plan może służyć jako prawdziwa mapa drogowa do osiągnięcia sukcesu dla firmy i jej pracowników. Może on pomóc wszystkim skupić się na zadaniach związanych z dążeniem do osiągnięcia celów firmy. Ponadto, tego rodzaju plany mogą być zmieniane w razie potrzeby, umożliwiając tym samym prowadzenie działalności gospodarczej tak, aby poszczególne strategie były skuteczne i aby wyeliminować te, które się nie sprawdzają.

Przygotowując biznes plan, konieczne jest włożenie maksymalnego wysiłku w badania każdego aspektu swojego przedsięwzięcia. Trzeba w nim umieścić szczegółowe informacje - od podstaw produktu lub usługi, do planu w jaki sposób będzie wyglądało zarządzanie codziennymi operacjami. Jeśli masz zamiar starać się o zewnętrzne finansowanie, musisz sprawić, by biznes plan był zarówno informacyjny, jak i przekonywujący.


Twój biznes plan powinien dostarczyć szczegółowy opis Twojej firmy, w tym produktów lub usług, które zamierzasz wprowadzić do oferty, jak również spodziewanych wydatków i zysków. Jeśli masz produkty do sprzedaży, musisz podać informacje na temat wytwarzania tych produktów. Należy podać również szczegółowy opis rynku dla swoich produktów lub usług, a także porównania z konkurencją,. Ważne jest także opisanie swoich planów rozwoju, dystrybucji, personelu, finansowania i tym podobne.


Każdy biznes plan powinie zawierać kilka podstawowych części składowych, które odpowiedzą na następujące pytania:

- gdzie dany biznes będzie się mieścił?

- jakie są szanse i zagrożenia związane z danym przedsięwzięciem?

- jak opisać majątek materialny i niematerialny firmy oraz jak zostanie on wykorzystany w realizacji biznes planu?

- jaki jest przewidywany termin realizacji biznesu?

- kto jest odpowiedzialny za realizację biznes planu?

- co chcemy osiągnąć, jakie zakładamy koszty, przychody i źródła finansowania?


Szukanie pomocy w tworzeniu biznes planu nie jest trudne. Istnieje wiele zasobów w Internecie, które zapewniają "krok po kroku” instrukcje tworzenia biznes planów. Istnieje również wiele książek, programów komputerowych oraz gotowych biznes planów do kupienia.