Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Co to jest domena?


Domena to unikatowy a więc niepowtarzalny ciąg znaków jednoznacznie identyfikujący adres internetowy. Dzięki domenie użytkownik strony nie musi pamiętać uciążliwego ciągu znaków (IP) a wystarczy, że zapamięta nazwę domeny (np. chudy.pl) i może wejść na dowolną stronę internetową. Domeny mają ściśle określoną hierarhię, każdy kraj ma przyporządkowaną określoną domenę np. dla Polski pl, USA p us itp., a więc domeny z określonego kraju mają taką samą końcówkę. Występują również domeny światowe jak com, org czy biz. Domeny internetowe mogą składać się z liter, cyfr, lub znaku „-”. Duże i małe litery nie są odróżniane a więc Domena.pl to to samo co domena.pl. Rejestracją domen w Polsce zajumuje się NASK. Orgazniazcja ta, gwarantuje, że nie można zarejejestrować dwóch takich samych domen.
Za tłumaczenie nazwy domeny na ciąg znaków IP odpowiada serwer DNS, a więc aby poprawnie skonfigurować domenę należy ustawić dla niej odpowiedni serwer DNS, a w rekordach tego serwera wpisać adres IP serwera WWW, na który ma wskazywać.