Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Co to jest Internet?


Żeby dobrze odpowiedzieć na pytanie co to jet jest Internet należy wiedzieć co to jest sieć komputerowa. Sieć komputerowa to kilka połączonych ze sobą komputerów współdzielących swoje zasoby. Internet to olbrzymia ogólnoświatowa sieć komputerowa łączoca komputery na całym świecie.

Korzenie Internetu sięgają wiele lat zanim powstała firma bardzo często utożsamiana z Internetem, czyli Google. Jednak mało, kto wie, że pierwowzór dzisiejszej sieci powstał bardzo dawno, czyli w 1969 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim. ARPANET uważany za przodka dzisiejszego Internetu był pierwszą siecią zbudowaną bez punktu centralnego - serwera. Odłączenie części połączonych komputerów nie powodowała awarii pozostałej części sieci. Pierwotnie ARPANET przeznaczony był na potrzeby wojska, co zapewniało finansowanie badań. Kolejno powstawały znane dzisiaj protokoły: FTP (ang. File Transfer Protocol - 1970 rok) umożliwiający transfer plików w architekturze klient - serwer oraz przełomowy protokół TCP/IP (ang. Transmission Control Protocol/ Internet Protocol - 1977 rok) umożliwiający komunikację pomiędzy dowolnymi komputerami w sieci poprzez nadanie każdemu z komputerów unikatowego adresu - ciągu czterech liczb nazywanych IP. DNS (ang. Domain Name System - 1983 rok) "uczłowieczył" sieci komputerowe.

Dzięki niemu, aby połączyć się z serwerami onetu nie musimy pamiętać uciążliwego ciągu liczb (213.180.130.200). Wystarczy, że pasek adresu przeglądarki wpiszemy "www.onet.pl", a jeśli korzystamy z najnowszej przeglądarki FireFox 3 adres serwera ogranicza się do jednego słowa - "onet". Mimo, ogromnego postępu technologicznego od czasu ARPANET'u sieć już wtedy nazywana Internetem była jedynie nowinką techniczną używaną jedynie przez studentów i profesorów na uczelniach. Miało się to bardzo szybko zmienić za sprawą protokołu http (ang. Hypertext Transfer Protocol) oraz usługi potocznie znanej jako "www" (ang. World Wide Web). Legenda dzisiejszego Internetu - Sir Timothy John Berners-Lee w 1990 roku opracował i zaimplementował pierwszą transmisję z użyciem protokołu http za co widnieje na pierwszym miejscu wśród 100 żyjących geniuszy opublikowaną przez brytyjski dziennik "Telegraph" .

Kolejnym przełomowym wynalazkiem tego samego autora był język html, pozwalający nie tylko udostępniać treść dokumentów, ale również zamieszczać aktywne linki do innych dokumentów. Dużą zaletą języka html jest możliwość prezentacji danych graficznych. Aby można było otworzyć dokument html musiał powstać specjalny program interpretujący język html zwany przeglądarką internetową. Pierwszą graficzną przeglądarką internetową była stworzona w 1993 roku na Uniwersytecie Illinois - Mosaic. Jej główny twórca Marc Andreesen w 1995 założył w Kalifornii firmę Netscape Communications Corporation oraz stworzył pierwszą przeglądarkę, która przekroczyła 1 milion użytkowników - Netscape Communicator. Przeglądarka ta w skutek między innymi nie uczciwych praktyk ze strony firmy giganta -Microsoft zniknęła z rynku. Jednak na bazie Netscape powstała przeglądarka FireFox, która do dzisiaj z powodzeniem konkuruje z Microsoft Internet Explorer. Przeglądarka firmy Microsoft zainstalowana jest na 50,6% komputerów w Polsce, FireFox posiada 41,6% rynku . Rywalizacja pomiędzy producentami przeglądarek cały czas trwa. 2 września 2008 Google upublicznił testową wersję swojej przeglądarki "Chrome", co jeszcze bardziej zwiększyło konkurencję.