Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Co to jest ping?

Ping jest to program używany w sieciach komputerowych TCP/IP (np. Internet), który służy do diagnozowania połączeń sieciowych. Ping pozwala sprawdzić, czy istnieje połączenie pomiędzy hostami testującym i testowanym. Dzięki niemu można również określić jakość połączenia między nimi poprzez mierzenie liczby zgubionych pakietów oraz czasu potrzebnego na ich transmisję, czyli pomiaru latencji pakietów zwanej lagami.

Pierwszą implementację pinga wymyślił i napisał w grudniu 1983 pod 4.2aBSD Unix Mike Muuss. Po dokonaniu koniecznych zmian w jądrze systemu pojawiła się ona w 4.3BSD Unix. Muuss wykorzystał anglojęzyczną onomatopeję - ping , która charakteryzuje sygnały aktywnego sonaru, które emitowane w kierunku innego okrętu umożliwią jego identyfikację na podstawie echa. Program ping działa na podobnej zasadzie jak sonar. W obu przypadkach wysyłany jest sygnał, który po pewnym czasie wraca odbity.

Ping korzysta z protokołu ICMP, wysyła pakiety ICMP Echo Request i odbiera ICMP Echo Reply. Większość publicznie dostępnych serwerów obsługuje te pakiety, dzięki czemu program ping pozwala na sprawdzenie poprawnego działania sieci komputerowej. Wśród użytkowników pinga istnieje błędne przekonanie, że jeśli zdalny host nie odpowiada na wysłane pingi, to dzieje się tak tylko w sytuacji, gdy nie jest włączony lub jest problem z siecią pomiędzy obiema maszynami. Natomiast blokowanie wysyłania pakietów-odpowiedzi ICMP Echo Reply (stosuje się do tego celu zapory sieciowe lub filtry w routerach) jest jedną z powszechnych metod ochrony przed atakiem z sieci. Dzieje się tak, gdyż analiza pakietów ICMP Echo Reply nie tylko potwierdza istnienie hosta pod danym adresem IP, ale często również pozwala na dokładne określenie systemu operacyjnego, co ułatwia zaatakowanie komputera. Również odpowiedź na ping nie oznacza, że serwis (np. witryna www) na tym systemie pracuje, a nawet, że system operacyjny w dalszym ciągu działa.

Implementacje pod AIX i z pakietu iputils (dla systemów Unix, Linux i Cygwin) domyślnie wysyłają pakiety bez przerwy, wersje z Solaris domyślnie tylko podają czy otrzymano odpowiedź, implementacje w Microsoft Windows domyślnie wysyłają cztery pakiety.