Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Co to jest Plik?


Plik to najmniejsza logiczna jednostka danych w komputerze. Jeśli zastanawiasz się co to jest plik, spróbuj wyobrazić sobie segregator na dokumenty. Pojedynczy dokument w takim segregatorze zawierający informacje czyli dane na wybrany temat to jest właśnie plik. Po angielsku pliku nazywa się file.  Można powiedzieć, że plik jest najmniejszą jednostką przechowującą informacje w komputerze. Pliki mogą znajdować się na dysku twardym lub innym nośniku takim jak płyta CD, pamięć usbflash czy stara dyskietka. Przykładem pliku może być zdjęcie, dokument tekstowy, film lub piosenka. Plik stanowi zwartą całość ale zwykle pliku da się podzielić go na mniejsze części.
Pliki posiadają tak zwane atrybuty. To znaczy, że każdy plik ma przypisany do siebie zestaw uprawnień, mówiących kto i co może zrobić z takim plikiem. Takimi atrybutami są read-only - oznacza to, że nikt nie może modyfikować takiego pliku a jedynie można plik oglądać. Plik ukryty - standardowo nie widać go w folderach. I tu pojawia się pojęcie folder - jeśli przyjęliśmy, że plik to dokument w segregatorze, to folder jest tym właśnie segregatorem. Czy już wiesz co to jest Plik?
Pojęciem, które również może się przydać jest tak zwany System Plików. System plików to część większej całości czyli systemu opracyjnego (o tym również przeczytasz na naszym portalu dla ciekawych) odpowiadająca za zarządzanie plikami. Przez zarządzanie rozumiemy utrzymywanie (zapisywanie), usuwanie, przenoszenie. Generalnie bez plików nie byłoby komputerów ani tym bardziej progaramów, dlatego też odpowiedź na pytanie co to jest plik, jest taka ważna.