Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Co to jest Sieć Komputerowa?


Na tej stronie postaramy się udzielić odpowiedzi na pytanie co to jest sieć komputerowa? Sieć komputerowa (w przeciwieństwie do sieci rybackiej) (po angielsku network) to połączon dwa, trzy, cztery lub więcej komputerów za pomocą kabla sieciowego. Dzięki temu kablowi (kiedyś do połącznia były używane wyłacznie kable - tera mamy również sieci bezprzewodowe) komputery mogą bez przeszkód wymieniać informacje czyli przesyłać między sobą dane. Połączenie komputerów w sieć umożliwia użytkownikom sieci wspólnie używać różnego typu urządzenia jak na przykład drukarki, skanery czy napędy CD ROM, ale również pozwala na  łatwy dostęp do programów i plików a nwet baz danych umieszczonych na innych komputerach oraz umożliwia wymianę informacji (danych)  pomiędzy innymi sieciami/systemami.  Sieci komputerowe to bardzo skuteczne narzędzie komunikacyjne. Przykładem sieci z dym naciskiem na komunikację jest Internet. (kto z nas nie korzysta z naszej klasy czy Gadu Gadu). Sieci udostępniają również  skuteczne narzędzia do komunikowania się na przykład w postaci poczty elektronicznej.

Bardzo często sieci są zainstalowane na terenie dużej metropolii, mniejszego miasta itp., równie często łączą kilka budynków (bloków) - taka sieć nazywana jest siecią miejską lub metropolitalną MAN (po angielsku Metropolitan Area Network).

Wyróżniamy rónieżę sieci lokalne, metropolitalne, oraz rozległe - ze względu na obszar, na którym mogą być rozmieszczone komputery .Sieć obejmująca swym zasięgiem komputery na powierzchni nie przekraczającej kilka kilometrów kwadratowych nazywana jest siecią lokalną LAN (po angielsku Local Area Network).

Sieci komputerowe łączące ośrodki komputerowe położone w odległych od siebie miastach, państwach, kontynentach nazywana jest siecią rozległą WAN (ang. Wide Area Network). Wymagane jest zaangażowanie publicznej sieci telekomunikacyjnej. Sieć rozległa łaczy sieci lokalne i miejskie.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił dowidzieć się co to jest sieć komputerowa.