Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Co to jest token?


Token jest generatorem kodów jednorazowych, urządzeniem elektronicznym służącym do uwierzytelniania transakcji internetowych, najczęściej bankowych. Jego działanie polega na generowaniu ciągów cyfr za pomocą funkcji jednokierunkowej, która wykorzystuje dwa parametry – jeden stały dla konkretnego egzemplarza urządzenia, drugi zmienny – który może być wprowadzony za pomocą klawiatury, wczytany z ekranu monitora, bądź wygenerowany na podstawie czasu. Czyli token wyświetla ciągle zmieniające się w zadanych odstępach czasu hasło. Niektóre modele tokenów są zabezpieczone przed użyciem za pomocą systemu haseł.
Token oznacza również:
- pojedynczy element w języku programowania. Tokenem może być jakieś słowo, operator lub znak interpunkcyjny;
- specjalną serię bitów, która wędruje po sieci komputerowej typu Token Ring. Podczas gdy token krąży po sieci, komputer podłączony do sieci może go przechwycić. Token pełni rolę biletu, zezwalającego na rozpoczęcie wysyłania danych w sieci. Ponieważ w sieci jest tylko jeden token, dlatego w danym okresie tylko jeden komputer może wysyłać dane.