Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Co to jest Wirus Komputerowy?


Wirusy komputerowe są to złośliwe i niewielkie programy pisane zwykle przez złośliwych ludzi, dołączające się do innego programu lub rezydujące w systemie operacyjnym jako demony, najczęściej są nieświadomie uruchamiane przy okazji wywołania innych plików lub nawet w momencie . W chwili pisania tego skryptu istnieje już na świecie kilkanaście tysięcy wykrytych wirusów z czego ponad dwa tysiące wirusów potrafi zarazić tzw. makro polecenia znajdujące się głównie w plikach DOC i XLS ale jeszcze więcej wirusów atakuje systemy operacyjne.

To nie jest prawda, że do tworzenia wirusów nie jest potrzebna żadna większa wiedza, nawet jeśli wykorzysta się do tego celu jeden z generatorów wirusów, których wiele można znaleźć w Internecie to taki wirus jest praktycznie nie groźny i bardzo łatwo wykrywalny. Aby stworzyć wirusa potrzeban i konieczna jest znajomość języków programowania - wirusy tworzą programiści, często leczacy swoje kompleksy.

Miejsca szczególnie narażone na ataki wirusów:

 * programy typu EXE , COM
* pliki z rozszerzeniem OVL, BIN, SYS
* biblioteki DLL
* pliki systemowe COMMAND.COM, IBMBIO.COM, IBMDOS.COM
* tablica partycji dysku stałego
* boot sektor dysku lub dyskietki
* tablica partycji dysku twardego FAT
* sektory zaznaczone jako uszkodzone tzw. bad sectors
* zagubione klastery tzw. lost clusters
* dokumenty programu WORD FOR WINDOWS (UWAGA: każde środowisko dopuszczające pisanie makropoleceń może być inspirujące dla autorów wirusów.
* skoroszyty programu EXCEL FOR WINDOWS
* bazy danych programu ACCESS FOR WINDOWS