Witaj na portalu z odpowiedziami na Twoje pytania!
Co to jest...? Jak zrobić...? Dlaczego...?

Na pewno często zastanawiałeś się co to jest... albo jak zrobić.. Ten portal powstał po to aby móc znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania.  Odpowiedzi na pytania przygotowany są przez specjalistów w danych tematach. Odpowiedzi są rzeczowe i kompetentne.  Zapraszamy do lektury.

Możecie również zgłaszać swoje pytania poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy na 100%!

Autorzy.
Surreal Template Image

 

Jak skonfigurować sieć bezprzewodową WiFi?


Strona zawiera informacje o rodzajach sprzętu używanego do budowy tego typu sieci oraz topologii w jakich mogą te urządzenia pracować.

Przy budowie sieci bezprzewodowych używane są następujące urządzenia sieciowe:

* Access Point
* Bezprzewodowa karta sieciowa
* Antena

Access Point to urządzenie, które pełni rolę pośrednika przekazującego informację z jednego komputera na drugi za pomocą fal radiowych. Dzięki temu urządzeniu można połączyć istniejącą już infrastrukturę kablową z siecią bezprzewodową. AP mają wybudowane anteny o dużo większym zasięgu niż karty bezprzewodowe i dzięki temu mogą pokryć zasięgiem większy obszar.
Rozszerzoną wersją podstawowego Access Pointa jest bezprzewodowy router. Od zwykłych punktów dostępowych różni się przede wszystkim obecnością funkcji typowych dla routera (łączenie segmentów sieci, zwiększenie rozmiarów LAN - u, sterowanie przepustowością, funkcje ochronne - firewall, kodowanie danych, filtrowanie pakietów) oraz niewielkim, z reguły czteroportowym koncentratorem lub przełącznikiem .

Bezprzewodowe karty sieciowe mogą być zbudowane w oparciu o złącze PCI (ang. Peripheral Component Interconnect). Tego typu urządzenia wykorzystywane są w komputerach stacjonarnych, gdyż tylko płyty główne dla tych komputerów posiadają złącze PCI. Zaletą tych kart jest możliwość wymiany anteny nadawczo-odbiorczej na inny typ niż ten, który został dostarczony przez producenta. Wymienna antena jest szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy komputer umieszczony zostanie np. pod biurkiem. Wówczas do karty można zamontować podłączoną kablem zewnętrzną antenę i umieścić ją tam, gdzie sygnał jest najsilniejszy. Drugą grupą są karty wykorzystujące standard PCMCIA (ang. Personal Computer Mobile Card Internet Accession) wykorzystywane są zazwyczaj w notebookach. Podstawowymi zaletami tego interfejsu są m.in. łatwa instalacja oraz możliwość podłączenia i wyłączenia urządzenia w trakcie pracy notebooka.

Najważniejszym elementem urządzeń wykorzystujących do transmisji danych fale radiowe anteny. Podczas nadawania sygnału radiowego, informacje przesyłane są z nadajnika do anteny i to właśnie za jej pośrednictwem są emitowane w eter. Każda antena ma specyficzne parametry techniczne, np. zysk energetyczny lub szerokość wiązki promieniowania.
Zysk energetyczny określa, ile razy dana antena emituje mocniej sygnał w stosunku do teoretycznej anteny izotropowej rozsyłającej jednakowy sygnał we wszystkich kierunkach. Wielkość ta jest wyrażana w decybelach izotropowych (dBi).
Należy przy tym pamiętać, że zysk energetyczny będzie tym większy, im węższa będzie wiązka sygnału. Tym samym sygnał staje się silniejszy i uzyskać można lepszy zasięg. Dlatego też dobór rodzaju anteny nie powinien być przypadkowy, lecz uzależniony przede wszystkim od zastosowania.
Można wyróżnić następujące rodzaje anten:
• Antena kierunkowa – umożliwia uzyskanie zysku energetycznego ok. 15dB, działa w zakresie ok. 15-30o poziomo i pionowo. Antena ta stosowana jest zazwyczaj przy połączeniach punkt - punkt (np. dwie sieci łączone za pomocą HUB'ów AP pełniących rolę mostu) oraz w sieciach punkt - wielopunkt, (np. w celu przyłączenia odległych userów do huba AP wyposażonego w antenę dookolną).
• Antena dookolna - jest to antena, która emituje sygnał z taką samą mocą we wszystkich kierunkach. Sprawdza się ona najlepiej w przypadku punktu dostępowego dla niewielkiej sieci WLAN. Najprostszym modelem takiej anteny jest antena prętowa o rozmiarze 1/4 długości emitowanej fali. Niestety, zysk energetyczny nie jest tutaj zbyt duży, dlatego też w praktycznych zastosowaniach lepszą okazuje się antena szczelinowa emitująca sygnał przez specjalnie wycięte otwory. Zysk energetyczny w takim przypadku jest o wiele większy niż dla zwykłych anten dookolnych.
• Antena sektorowa - w przeciwieństwie do anten dookolnych tutaj sygnał jest skupiony i zarazem wzmocniony w ograniczonym polu. Z reguły anteny takie emitują fale w kątowym zakresie od 90 do 200 stopni. Najpopularniejsze w tej grupie są tanie urządzenia panelowe przeznaczone dla użytkowników sieci bezprzewodowej. Czasami w punktach dostępowych stosowane są również anteny sektorowe, ale raczej w wersji szczelinowej. Jest to szczególnie przydatne, jeśli zasięg sieci Wi-Fi ma być niesymetryczny względem punktu dostępowego .